8 maja 2019

Polska na końcu rankingu systemów ochrony zdrowia. Za nami tylko Węgry, Rumunia i Albania

Polska otrzymała 585 z 1000 możliwych punktów w tegorocznym raporcie Euro Health Consumer Index (Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia) i zajęła 32. miejsce pośród 35 krajów. Gorzej wypadły tylko Węgry, Rumunia i Albania. W badaniu poziomu opieki medycznej tylko dziewięć z 48 wskaźników oceniono w Polsce pozytywnie.

31. miejsce Polska zajęła w kategorii praw pacjenta i dostępu do informacji. Tak niska pozycja to wynik przede wszystkim braku dostatecznej informatyzacji systemu. Na 28. miejscu Polska znalazła się w kategoriach dostępu do leczenia i wyników leczenia. Oczko niżej uplasowaliśmy się w kategorii wachlarza oferowanych świadczeń. Przyczyną niskich pozycji były m.in. długi czas oczekiwania na operacje planowe oraz chemioterapię, druga najniższa przeżywalność pacjentów onkologicznych oraz wysokie wskaźniki cięć cesarskich.

Najwięcej punktów Polska uzyskała w kategoriach profilaktyka – 16. miejsce i użycie leków – 23. miejsce. Wpływ na to miał m.in. zorganizowany system szczepień i szybki dostęp do nowych leków.

Polska nie wychodzi jednak od kilku lat z ostatniej dziesiątki rankingu. W 2017 r. byliśmy na 29. miejscu, ale w 2015 była na przedostatnim – 34.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum