4 lipca 2018

„Porozumienie było trudnym kompromisem – ale przerwaliśmy protest, bo było to w interesie pacjentów.”

„Jesteśmy rozczarowani efektami. Ustawy nie ma, a jej projekt nie jest zgodny z porozumieniem” – mówił na konferencji prasowej 2 lipca 2018 r. Jarosław Biliński.

Porozumienie Rezydentów, Naczelna Izba Lekarska i Związek Zawodowy Lekarzy apelują: 1 lipca minął termin uchwalenia ustawy realizującej porozumienie między protestującymi lekarzami a Ministerstwem Zdrowia z lutego 2018. Tymczasem projekt ustawy jest nadal w fazie roboczej i w dodatku łamie warunki porozumienia.

Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreślał, że projekt ustawy nie był poprzedzony konsultacjami społecznymi ani dyskusjami eksperckimi: „Proces legislacyjny był co najmniej nietypowy. Nie było projektu o założeniach ustawy. 25 czerwca dowiedzieliśmy się przez przypadek, z krążących plotek, o tym, że projekt ustawy został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego”.