2 stycznia 2021

Powikłania po COVID-19. Koronawirus może powodować problemy naczyniowe. Coraz więcej pacjentów z niewydolnością żylną, zakrzepicą i zapaleniem żył

– Od kilkunastu dni otrzymuję telefony od moich pacjentów w związku z nasilającymi się objawami niewydolności żylnej oraz z przypadkami zakrzepic lub zapaleń żył układu powierzchownego – mówi flebolog, prof. Łukasz Paluch. Okazuje się, że koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale również inne tkanki i narządy. Kolejnymi na długiej liście powikłań związanych z przejściem infekcji są problemy naczyniowe.

– Wirus SARS-CoV-2 atakuje śródbłonek naczyń, który jest zarówno w naczyniach żylnych, jak i tętniczych. Już w sierpniu zauważyłem, że zaczęli do mnie coraz częściej dzwonić pacjenci narzekający na ból nóg. Wielu z nich to były osoby, które wcześniej prowadziłem i ich stan przez lata był stabilny. Później okazało się, że większość z nich przeszła zakażenie koronawirusem albo była w trakcie infekcji. Teraz mamy dużo więcej takich przypadków – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Łukasz Paluch.

Źródło.