24 sierpnia 2015

Pozew za szczepionki: rodzice żądają 670 tys. zł odszkodowania

Rodzice dziecka z Gliwic, które wkrótce po urodzeniu było szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. skojarzona szczepionka) pozwali ministra zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek Biomed oraz producentów szczepionek, bo dziecko po szczepieniu miało powikłania.

Rodzice przed złożeniem pozwu próbowali się porozumieć z producentami oraz Skarbem Państwa i zawrzeć z nimi ugodę, ale ta próba zakończyła się niepowodzeniem. Wszystkie strony, od których rodzice domagają się odszkodowania, zażądały oddalenia pozwu. Nie wypowiadają się też na temat sprawy.

Żaden z rozmówców nie słyszał do tej pory o pozwie cywilnym za powikłania poszczepienne. Zdarzało się natomiast, że rodzice zawiadamiali prokuraturę, iż lekarz nie zgłosił powikłań. W USA czy we Włoszech znane są przypadki, gdy rodzice wywalczyli wysokie odszkodowania. Ostatnio obowiązek wypłacania odszkodowań za powikłania wprowadzono w sąsiadujących z nami Czechach. W pierwszej połowie sierpnia czeski Sąd Najwyższy uznał, że skoro państwo nakazuje stosowanie niektórych szczepionek, to powinno ponosić konsekwencje tej decyzji. To będzie prawdopodobnie pierwszy taki proces w Polsce.

Cały materiał.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum