9 czerwca 2015

Prace nad pierwszymi mapami potrzeb zdrowotnych na finiszu

Pierwsze mapy potrzeb zdrowotnych dotyczą chorób kardiologicznych i onkologicznych. Doświadczenia przy ich tworzeniu mają pomóc przy pracach nad mapami regionalnymi. Póki co resort zdrowia apeluje do szpitali o przekazywanie rzetelnych informacji, które będą potrzebne do opracowania kolejnych map, dzięki którym uzasadnione zostanie powstawanie nowych ośrodków medycznych w danym regionie.

– Apelujemy do świadczeniodawców, aby nie bali się przekazywać rzeczywistych danych. Tylko w ten sposób możemy przygotować obiektywną ocenę potrzeb zdrowotnych i tym samym stworzyć skuteczne narzędzie, które pomoże nie tylko decydentom nadać nowe ramy polityki zdrowotnej, ale i wszystkim placówkom opieki zdrowotnej lepiej funkcjonować – mówi dyrektor departamentu analiz i strategii MZ.

Za tworzenie projektu map dla każdego województwa ma odpowiadać Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Ich tworzenie wymusza też Unia Europejska. Warunkiem akceptacji wniosków o dotacje z UE jest m.in. potwierdzenie ich zasadności właśnie w oparciu o mapy.

Więcej.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum