9 lutego 2019

Przysięga Hipokratesa do zmiany, by lekarz pamiętał, że ma odpoczywać

Środowisko lekarskie zastanawia się nad zmianą treści przysięgi Hipokratesa. W nowym brzmieniu miałaby ona zobligować medyków do dbania nie tylko o zdrowie pacjentów, ale i ich własne. Dbałość o własne zdrowie i dobre samopoczucie mają zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.

Łukasz Jankowski twierdzi, że może jeszcze u nas za wcześnie na takie zmiany, ale na pewno trzeba przeciwdziałać temu, co się dzieje teraz z lekarzami. – Nakazy i zakazy przynoszą odwrotny efekt. Ludzie nie będą ich przestrzegać. Tak samo jak lekarze nie przestrzegaliby obowiązku dbania o własne zdrowie – mówi Łukasz Jankowski.

Zdaniem prezesa warszawskiego samorządu lekarskiego nie tyle trzeba zmieniać przysięgę Hipokratesa, ile pracować nad zmianą świadomości lekarzy i przepisów o czasie pracy, likwidując np. dyżury 24 godzinne a wprowadzając 12 godzinne. Ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu dowodzą, że praca nocą powoduje zmiany w materiale genetycznym DNA, a w konsekwencji wywołuje choroby układu sercowego czy naczyniowego. – Już praca nocna przez 12 godzin jest zdrowsza dla organizmu. Poza tym lekarze chełpią się teraz, że biorą po kilka dyżurów pod rząd, że pracują bez przerwy kilkadziesiąt godzin ma dobę, a przecież stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla pacjenta – mówi Łukasz Jankowski.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum