28 marca 2019

Psychiatrzy nie wytrzymali presji. Koniec ostatniego oddziału dla dzieci w stolicy

Psychiatrzy dziecięcy nie wytrzymali presji i obciążenia psychicznego. Właśnie zamyka się ostatni odział psychiatrii dziecięcej w Warszawie. Sytuacja jest kryzysowa – opieki medycznej wymaga coraz więcej młodych pacjentów, a lekarzy coraz bardziej brakuje. Ministerstwo Zdrowia mówi o nowych pomysłach – problem w tym, że potrzeba natychmiastowych rozwiązań.

Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, uważa, że problem nie tkwi w finansach. – Bardziej w ogromnie obciążającej fizycznie i psychicznie pracy, w braku wsparcia instytucjonalnego – podkreśla.

Rozwiązaniem mogłoby być zatrudnienie lekarzy, ale tych po prostu nie ma. W całym kraju jest zaledwie 416 psychiatrów dziecięcych.

– Psychiatrów dziecięcych jest już tak mało, że nie ma się od kogo uczyć. Doszliśmy do pewnego błędnego koła i psychiatria dziecięca rzeczywiście jest pod ścianą – przyznaje prezes warszawskiej ORL.