17 lutego 2017

Radziwiłł: rozważamy przywrócenie stypendiów fundowanych dla studentów medycyny i lekarzy

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapytany dziś, 17 lutego, w audycji „Salon polityczny Trójki” o płatne studia medyczne, odpowiedział że „w tej chwili bardzo intensywnie analizowane są różne scenariusze”.

– Kiedyś było coś takiego, jak stypendia fundowane. To był rodzaj umowy. Niezależnie od tego, że studia są niepłatne, to można by np. ze studentem albo specjalizującym się młodym lekarzem zawrzeć umowę o tym, że mógłby być finansowany dodatkowo, w tym czasie, kiedy się uczy, ale z zobowiązaniem do tego, że zostanie przez jakiś czas i będzie pracował w publicznym systemie polskiej służby zdrowia – wskazał.

Gość Trójki zapytany, czy lekarze, którzy są niezadowoleni ze swoich zarobków zbyt dużo oczekują, odpowiedział, że „w porównaniu do naszych możliwości niektóre wyrażane przez nich oczekiwania są zdecydowanie niemożliwe do spełnienia”. – Projekt dotyczący poziomów minimalnych wynagrodzeń, jakie oni proponują, jest nie do spełnienia, ale my nie pozostajemy bierni – jest przygotowany projekt (…) który jest bardziej umiarkowany, ale wyraźnie wskazuje na to, że chcemy te, zwłaszcza niegodnie niskie, wynagrodzenia w służbie zdrowia podwyższać stopniowo, już od 2017 roku – oznajmił.

Cała rozmowa z ministrem zdrowia w Polskie Radio

Archiwum