13 czerwca 2017

Recenzja książki „Mali bogowie” Pawła Reszki

Czym jest reportaż Pawła Reszki? To książka, która każdego studenta medycyny może skłonić do zmiany studiów. To także książka, którą minister zdrowia powinien powiesić sobie nad biurkiem

Po latach pracy w systemie niekończących się dyżurów i samozatrudnienia, sami lekarze opisują swoją postawę jako mieszankę chciwości i pracoholizmu. Każdy kolejny dyżur to wyraźny zastrzyk gotówki. Pojawia się pokusa, by zostać jeszcze jedną noc w szpitalu, zarobić jeszcze trochę więcej. Ostatecznie więc zarobki nawet młodego lekarza nie muszą wcale być niskie – jednak wyłącznie kosztem życia prywatnego, własnego zdrowia oraz bezpieczeństwa pacjentów.

Co gorsza, starsi koledzy, którzy często sami są zatrudnieni na kontraktach, boją się pozwolić młodszemu lekarzowi np. samodzielnie uśpić pacjenta, ponieważ w przypadku powikłań to oni jako jednoosobowa firma, a nie szpital, będą mieli problemy z ubezpieczeniem! Nierzadko też po prostu nie chcą dopuścić rezydenta do stołu operacyjnego, by „nie robić sobie konkurencji”.

Więcej w Kultura Liberalna

Archiwum