18 maja 2019

Resort oszukał nas w sprawie podwójnego karania

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się z listem otwartym do członków samorządu lekarskiego. Zarzucił w nim, że resort nie dotrzymał obietnicy w sprawie usunięcia przepisów dotyczących podwójnego karania lekarzy.

– W ostatnich tygodniach relacjonowałem rozwój wydarzeń związanych z wprowadzaniem ustawą z 21 lutego 2019 r. do ustawy refundacyjnej podwójnego karania lekarzy za nieprawidłowości związane z wystawianiem recept napisał Matyja. – Informowałem wówczas o obietnicy, zobowiązaniu, jakie przyjął na siebie senator Konstanty Radziwiłł oraz wiceminister Janusz Cieszyński. Obaj panowie zobowiązali się do zniesienia podwójnego karania jeszcze w okresie vacatio legis ustawy z 21 lutego 2019 r. – dodał.

W Ministerstwie Zdrowia przygotowany został projekt ustawy, który miał te obietnice spełnić. Projekt ten nie został przedstawiony nam do konsultacji, lecz z pominięciem konsultacji publicznych skierowany do Sejmu. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie zdążyło jeszcze zająć stanowiska w sprawie projektu ustawy, gdyż otrzymaliśmy go od Marszałka Sejmu dopiero w zeszłym tygodniu. Pomimo tego, odbyły się w Sejmie dwa czytania tego projektu.