28 marca 2018

Resort zdrowia chce stworzyć system pomocy rodzicom po stracie

System nie powinien zostawiać człowieka samego w obliczu śmierci dziecka – uważają rodzice chorych dzieci. I apelują do resortu zdrowia o zapewnienie im instytucjonalnej pomocy.

Na razie rodzice mogą liczyć na wsparcie tylko wtedy, gdy dziecko umiera nie w szpitalu, a w hospicjum. – Gdy dziecko jest pod naszą opieką, cała rodzina może liczyć na opiekę duchową, psychologiczną i socjalną. Lukę w systemie dostrzega także Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Jakubiak zapewnia, że resort dostrzega problem: – Uważamy, że powinien być częścią rozwiązań, jakie zaproponujemy w związku z zapewnieniem rodzicom prawa do towarzyszenia dziecku w szpitalu 24 godziny na dobę. Pomoc rodzicowi po śmierci dziecka jest w pewnym sensie jego kontynuacją – mówi „Rzeczpospolitej”.