2 listopada 2015

RKO po nowemu

American Heart Association opublikowało aktualizację wytycznych na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zmian jest sporo i dotyczą zarówno takich spraw, jak komunikacja na linii dyspozytor – osoba wykonująca resuscytację, jak i kwestii czysto technicznych, jak częstotliwość uciśnięć klatki piersiowej. O nowych zaleceniach informuje portal Medycyna Praktyczna.

Jakie są nowości? Prowadzący resuscytację powinni uciskać klatkę piersiową z częstotliwością między 100 a 120 uciśnięć na minutę (wcześniej 100 uciśnięć/minutę).

Uciśnięcia nie powinny być zbyt głębokie: od 5 do 6 cm. Jak zaznaczają autorzy wytycznych, zbyt głębokie uciskanie może być przyczyną powikłań, zdają sobie jednak sprawę z faktu, że określenie głębokości ucisku może przysporzyć sporo trudności, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Wytyczne sprzed 5 lat mówiły jedynie o minimalnej głębokości uciskania klatki piersiowej (na 5 cm), nie określając górnej granicy głębokości ucisku – czytamy w artykule.

Wytyczne opublikowało czasopismo Circulation.

Więcej

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum