5 czerwca 2018

RPP chce zniesienia skierowań do okulisty i dermatologa

Od stycznia 2015 r. pacjenci, którzy w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej chcą uzyskać świadczenie zdrowotne od dermatologa lub okulisty muszą przedstawić skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przed wejściem w życie znowelizowanych zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych takie skierowanie nie było wymagane.

Wprowadzenie skierowań do lekarzy tych specjalności miało spowodować skrócenie kolejek osób oczekujących oraz poprawę dostępności do świadczeń udzielanych w poradniach dermatologicznych i okulistycznych. Jak podkreśla RPP, zdarza się, że wiedza lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na temat problemów dermatologicznych i okulistycznych nie zawsze jest wystarczająca.

Dlatego też w trosce o jak najlepsze udzielanie pacjentom świadczeń zdrowotnych, które przyczynią się do szybszego zdiagnozowania ich choroby i wdrożenia prawidłowego leczenia, Rzecznik wnioskuje, aby pacjenci nie musieli uzyskiwać dodatkowego skierowania. W wystąpieniu do ministra zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec zadeklarował chęć współpracy oraz swoje wsparcie przy planowaniu i wdrażaniu rozwiązań w tym obszarze.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum