8 stycznia 2020

Rząd obiecuje, że lekarze wrócą do Polski. Będzie zmiana w przepisach

Mechanizmy zachęcające do powrotu do Polski lekarzy, którzy uzyskali dyplomy w krajach pozaunijnych, łatwiejsze zatrudnianie specjalistów wykształconych poza UE (obywateli polskich i obcokrajowców), zmiany w kształceniu podyplomowym lekarzy – te rozwiązania mają się przełożyć na zwiększenie liczby specjalistów w systemie ochrony zdrowia.

– Ta ustawa jest instrumentalnie traktowana do rozgrywania środowiska – ocenia Łukasz Jankowski, szef stołecznej izby lekarskiej i wiceprzewodniczący zespołu, który przygotowywał nowelizację.

Zwraca uwagę, że ministrowi przekazano kompletny projekt, który potem został „wzbogacony” o pomysły wcześniej nieomawiane, np. budzące wiele kontrowersji ułatwienia dla obcokrajowców i wprowadzenie listu intencyjnego przy ubieganiu się o rezydenturę.