14 lutego 2020

S. Gadomski: wskażcie nam skąd wziąć finanse na 6,8 proc. PKB wydatków na zdrowie

W czwartek (13.02) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu przewidującego wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB już w 2021 r. Projekt został skierowany do komisji zdrowia w celu dalszego procedowania.

Diagnostyka – wg. raportu Najwyższej Izby Kontroli, nakłady na badania laboratoryjne w Polsce są znacznie niższe niż nakłady w innych krajach UE. Diagnostyka jest niedofinansowania, a nakłady wynoszą 8 euro na osobę. W Słowenii jest to 27. Jeśli nie ma dobrej diagnostyki, jak lekarz ma poprawnie zdiagnozować lekarza? Dostęp do psychologa to okres od kilku miesięcy do kilku lat. Co to za rehabilitacja, która prowadzona jest 2-3 miesiące po urazie? Konstytucja gwarantuje nam równy dostęp do ochrony zdrowia. Tymczasem, pacjenci muszą robić to prywatnie – wymieniał zarzuty wobec publicznej ochrony zdrowia, Tomasz Dybek, przewodniczący zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii OZZPF, Porozumienie Zawodów Medycznych.