27 czerwca 2017

Sąd: nie można łączyć umowy o pracę z dyżurowaniem w ramach kontraktu

Szpital nie może zatrudniać lekarza jednocześnie na dwóch umowach: etacie i tzw. dyżurze kontraktowym – tak zdecydował sąd w przypadku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Jak wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka kieleckiego szpitala, Sąd Najwyższy na niejawnym posiedzeniu odmówił pod koniec maja przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej złożonej przez WSZ w Kielcach. Dotyczyła ona wyroku, jaki zapadł wcześniej w Krakowskim Sądzie Apelacyjnym (z listopada 2015 – red.) który zakłada, że u jednego pracodawcy lekarz nie może łączyć etatu z dyżurem kontraktowym.

– Tej decyzji nie możemy zaskarżyć. Sąd Najwyższy nie ma też obowiązku uzasadniać postanowienia. Dlatego jest dla nas wiążący wyrok Sądu Apelacyjnego – mówi i dodaje, że to mocno zaburza istniejący w szpitalu porządek.

Jak zaznacza, stosowanie takiej formy zatrudnienia było konieczne, ponieważ na rynku brakuje specjalistów.

Szpital uważa, że cała sprawa powinna być rozstrzygnięta na szczeblu centralnym. – Nie możemy jednak czekać na ewentualne decyzje odgórne, ponieważ umowy na dyżury kontraktowe naszych lekarzy kończą się 30 czerwca, więc zmiany muszą wejść w życie od początku lipca – tłumaczy Mazur- Kałuża.

Więcej na Rynek Zdrowia

Archiwum