14 lipca 2020

Sejm: Komisja Zdrowia negatywnie o senackiej poprawce związanej z klauzulą sumienia

Komisja Zdrowia wydała pozytywną opinię dla 15 z 22 poprawek do nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, wniesionych przez Senat. Akceptacji nie zyskała m.in. poprawka o obowiązku informacyjnym związanym z klauzulą sumienia i ta wydłużająca urlop szkoleniowy.

Sejmowa Komisja Zdrowia we wtorek (14 lipca) zaopiniowała poprawki Senatu do nowelizacji. Głosowanie nad nimi ma odbyć się w najbliższy czwartek. 15 z nich otrzymało pozytywną rekomendację, 7 negatywną. Wśród tych ostatnich znalazła się poprawka nr 12 dotycząca regulacji związanych z klauzulą sumienia. Na etapie prac w Sejmie wprowadzono rozwiązanie znoszące obowiązek wskazywania przez lekarza, w przypadku powołania się na klauzulę sumienia i odmowy wykonania świadczenia, innego lekarza lub podmiotu, który je zrealizuje. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało, że na bezpłatnej, całodobowej infolinii NFZ pacjentka uzyska, także anonimowo, potrzebną jej informacje.

Źródło.