10 listopada 2020

Skokowy wzrost liczby zgonów w Warszawie. Od początku miesiąca zmarły 73 zakażone osoby

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie, ale rośnie też liczba zgonów z nim związanych. Jedna na cztery osoby zmarłe w związku z COVID-19 odeszła w ciągu 10 minionych dni.

Epidemia koronawirusa to nie tylko śmierć osób zakażonych, ale też zamieszanie w systemie ochrony zdrowia. Jak pisaliśmy w czwartek – w październiku br. w Warszawie zmarło blisko 30 proc. więcej osób niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. To m.in. dlatego, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe nie dostają pomocy na czas, bo system ochrony zdrowia jest przeciążony i karetki albo nie dojeżdżają na czas, albo stoją z chorymi w kolejkach pod szpitalami, tłumaczył nam Tomasz Imiela z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Dodał także, że z powodu epidemii ludzie częściej niż wcześniej umierają z powodu chorób niezdiagnozowanych, ponieważ stan epidemii ogranicza ich dostęp do opieki medycznej.

Źródło.