15 kwietnia 2020

Słowa płynące z Ministerstwa Zdrowia to „kosmiczne nieporozumienie”. Lekarze „apelują od dawna”

Nie znam lekarza, który nie chciałby zlecać testów jak najszerzej pacjentom, którzy tego wymagają – podkreślił we wtorek prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Odniósł się w ten sposób m.in. do wypowiedzi rzecznika resortu zdrowia, który zasugerował, że winni małej liczby testów są częściowo lekarze. Jak podkreślał Jankowski, dostępność do testów wciąż jest utrudniona. Lekarz ocenił, że sytuacja na Mazowszu jest nieco lepsza niż w reszcie kraju, bo w województwie działa prywatne laboratorium Warsaw Genomics. Testy to jest nasze wspólne bezpieczeństwo. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich, panowanie nad tą epidemią.

(…) Przykład z dzisiaj – personel oddziału specjalistycznego pisze do nas z prośbą o to, żebyśmy dostarczyli „wymazówek” (pałeczka lub wacik do pobrania wymazów – przyp. red.), bo jak piszą koledzy, jeżeli dalej będziemy czekać na decyzje sanepidu i na podejmowanie przez organ jakichś kroków, to możemy się po prostu nie doczekać i nie wrócimy do pracy, a oddział trzeba będzie zamknąć. W związku z tym problem jest dużo szerszy niż to, że lekarze nie chcą tych testów zlecać, bo brakuje – tak jak już widzimy – „wymazówek”.

Lekarz podkreślił, że „dostęp do testów jest wciąż utrudniony, długo czeka się na testy oraz na decyzję sanepidu i na wprawienie całej machiny w ruch po to, żeby testy, na przykład lekarzom, którzy pozostają dzisiaj w kwarantannie, nadal robić”.

– Wciąż nie mamy wrażenia, żeby priorytetowo byli traktowani lekarze z kwarantanny i żeby ten przepływ informacji, a co za tym idzie dostęp do testów, był lepszy – powiedział Jankowski.

– Problemem są również „wymazówki”. My rozpoczęliśmy w Izbie Lekarskiej akcję dostarczania „wymazówek”, udostępniania ich lekarzom i ta akcja cieszy się dużym zaangażowaniem. Lekarze chcą po prostu dzisiaj przyspieszyć oczekiwanie na wynik i pomóc sami w tym wykonywaniu testów. Dłuższe oczekiwanie na wynik, to dłuższe oczekiwanie w kwarantannie”.

[wypowiedź dla TVN24, 14.04.2020]

Źródło.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum