14 września 2015

Spór o listę refundacyjną

Zamiast obniżki cen leków refundowanych może się zdarzyć, że od 1 stycznia w aptekach nie będzie można kupić wielu lekarstw, które obecnie znajdują się na liście refundacyjnej – informuje gazeta Wprost.

Ministerstwo Zdrowia negocjacje z firmami farmaceutycznymi powinno zamknąć do 30 września, co jest, wg prezes Izby Gospodarczej, niewykonalne w sytuacji gdy jest więcej protokołów rozbieżności niż porozumień cenowych. Urzędnicy chcą wymóc na producentach maksymalne obniżki, a rozmowy bardziej przypominają szantaż niż negocjacje, bo albo producenci obniżą jeszcze ceny leków refundowanych, albo wylecą one z listy.

Zdaniem Izby Gospodarczej „Polska Farmacja” istnieje realna groźba, że 1 stycznia w aptekach nie będzie można kupić wielu leków, które obecnie są refundowane, nie tylko przez spór między producentami, a ministerstwem, ale też przez proceder masowego wykupywania i wywożenia leków do innych krajów. MZ broni się, twierdząc, że to w interesie pacjentów prowadzi twarde negocjacje, dlatego chce wprowadzić w miejsce leków, które nie znajdą się na liście, ich zamienniki.

Cały materiał.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum