26 kwietnia 2020

Stop stygmatyzacji chorych i personelu medycznego – apelują lekarze

Polskie Towarzystwo Onkologiczne ruszyło z kampanią przeciwko stygmatyzacji związanej z epidemią koronawirusa – apeluje o solidarność z pacjentami, ich rodzinami, ale też tymi, którzy leczą, diagnozują, pielęgnują, ratują.

O stygmatyzacji i hejcie mówi też Maria Kłosińska, koordynator mediów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. OIL cały czas monitoruje sytuację lekarzy, a do zespołu reagującego na hejt, który tworzy część pracowników Izby i lekarze z zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia, zgłaszane są kolejne przypadki, opisy, wysyłane są screeny. Czasem medycy dzwonią, żeby szukać pomocy prawnej, ale czasem po prostu chcą się z kimś podzielić i opowiedzieć, co ich spotkało. Maria Kłosińska przyznaje, że w sieci ludzie tracą hamulce. Kiedy w marcu media poinformowały, że w Szpitalu Bródnowskim jeden z lekarzy jest zakażony, ale przez tydzień pracował, rozpętało się piekło. Medyka nękano SMS-ami (o każdej porze dnia i nocy), telefonami, spadła na niego fala krytyki ze strony kolegów z innych oddziałów.

Źródło.