11 lutego 2019

Szczepione dzieci premiowane w przedszkolach – rusza zbiórka podpisów pod projektem

Dziecko, które ma komplet szczepień ma dostać więcej punktów przy rekrutacji do przedszkola – to pomysł na nowelizację Prawa Oświatowego. Zaczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej takie kryterium. Podpisów jest ok. 25 tys. do 6 maja trzeba zebrać 100 tys., żeby projektem zajął się Sejm.

 – Chcemy, by samorządy mogły przyznać zaszczepionym dzieciom dodatkowe punkty – mówi Robert Wagner z Inicjatywy ustawodawczej „Szczepimy – bo myślimy”. – Podobny zapis chcieli wprowadzić radni miejscy w Częstochowie. Uchwałę zakwestionował jednak wojewoda śląski i sprawa zakończyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, który uznał, że decyzja radnych jest niezgodna z polskim prawem. Wtedy pojawił się pomysł, że skoro nie możemy nic zdziałać na poziomie samorządu, powinien powstać projekt nowelizacji ustawy – tłumaczy.

Pomysł na premiowanie zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli popiera samorząd lekarski, który zaangażował się w zbieranie podpisach. Według Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) propozycja realizuje postulat samorządu lekarskiego, który już w lipcu 2017 r. zwracał się do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola i szkoły zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka obowiązkowych szczepień.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum