6 września 2017

Szokujący raport PIP! Leczą nas przemęczeni lekarze.

Z najnowszego raportu Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że wielu lekarzy pracuje bez odpoczynku nawet kilka dób z rzędu. Rekordzista, chirurg ze szpitala w woj. pomorskim, pełnił dyżur non stop przez sześć dni, na przemian na oddziale chirurgicznym oraz w przyszpitalnej przychodni! Kilka dni non stop pracowali także dwaj ginekolodzy ze szpitala na Śląsku. Jeden dyżurował przez pięć, drugi przez cztery doby.

Łącznie 662 pracowników w skontrolowanych placówkach przepracowało ponad 5700 godz. z przekroczeniem obowiązującej normy czasu pracy. Jak to możliwe, skoro zgodnie z przepisami lekarz powinien w każdej dobie mieć co najmniej 11 godz. odpoczynku? Jak tłumaczy Rafał Wójcicki z PIP, normy dotyczą tylko tych na etatach. Szpitale obchodzą więc przepisy, zatrudniając tego samego lekarza jednocześnie na etacie oraz kontrakcie albo jako podwykonawcę zewnętrznej firmy. Po odbyciu dyżuru na etacie zaczyna się drugi, tyle że w ramach innej umowy.

Problem dostrzegają sami lekarze. Ich związki zawodowe apelują, że specjaliści nie powinni pracować więcej niż 48 godz. tygodniowo. Inaczej zagrożone jest życie pacjentów.

Informację publikuje Super Express

Archiwum