13 grudnia 2018

Szpital to nie przechowalnia (#WspólneŚwięta)

Jeśli nie pokażemy naszym dzieciom, że święta należy spędzać z dziadkami, to później nie możemy oczekiwać, że będą tym zainteresowane nasze wnuki – mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie i zachęca bliskich starszych pacjentów do zapoznania się z kampanią społeczną „Wspólne Święta”.

– Jest to kampania zainicjowana przez lekarzy stażystów w naszej izbie. Po kilku latach pracy lekarze przyzwyczajają się do sytuacji, kiedy przed świętami przyjmowana jest do szpitali większa ilość osób starszych, ale nie z powodu wskazań medycznych, lecz ze względów społecznych – mówi Łukasz Jankowski i przyznaje, że niemożliwe jest dokładne określenie skali zjawiska, ponieważ na kartach wypisowych nie ma uwzględnionego faktu, że chory przebywał w szpitalu ze wskazań społecznych. – Możemy oceniać to zjawisko na bazie własnego doświadczenia – dodaje i zaznacza, że w akcji chodzi głównie o nagłośnienie problemu, który wciąż pozostaje tematem tabu.

Akcja Okręgowej Izby Lekarskiej (…) ma również prowokować do dyskusji na temat systemowych rozwiązań dotyczących opieki nad seniorami. W tym kontekście pojawia się propozycja tzw. opieki wytchnieniowej dla stałych opiekunów osób starszych.