7 grudnia 2018

Szpitale zapełniają się przed świętami. Lekarze: nie zostawiajcie bliskich (video)

Polskie szpitale w okresie świątecznym zapełniają się starszymi ludźmi. A szpital to przecież nie przechowalnia. Święta powinno się spędzać w domu z bliskimi. Do tego żeby tak było przekonują lekarze w całym kraju. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie prowadzi kampanie społeczną „Wspólne święta”, do której przyłączają się szpitale z całej Polski.

Lekarze wskazują, że problem jest duży, a spowodowany jest brakiem odpowiedniego systemu opieki poszpitalnej i geriatrycznej. „Chorzy czekają miesiącami by dostać się np. do zakładów opiekuńczo-leczniczych. Jest to problem, który widzimy na co dzień. Staramy się wypisać pacjenta po leczeniu szpitalnym i często okazuje się, że nie ma dokąd ten pacjent trafić. Rodzina nie jest przygotowana do opieki nad osobą starszą, a zakłady opiekuńczo-lecznicze są przepełnione, albo na danym terenie nie ma ich w wystarczającej ilości. To ogromny problem”. – mówi Łukasz Jankowski, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej.

Kampania to nie tylko plakaty, to również zorganizowana w mediach społecznościowych aukcja. W planach jest nagranie specjalnego spotu. Finał pierwszej akcji #WspólneŚwięta już 15 grudnia.

Cały materiał.