2 czerwca 2017

Technologie pomogą lekarzom

Tworzone także w Polsce rozwiązania pomagają przewidzieć kondycję pacjentów i wydawać efektywniej publiczne pieniądze na ochronę zdrowia, ale też… pomagać lekarzom w trakcie operacji.

Zdaniem Jarosława Buczyńskiego, chirurga ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, żaden lekarz nie może już funkcjonować bez wykorzystywania ogromnych baz rozmaitych danych. – A one dzisiaj nie są już przechowywane w książkach – zauważał Jarosław Buczyński w czasie trwającej w czwartek w Krakowie konferencji Impact.

Rozwiązań, które wspierają lekarzy i potencjalnych pacjentów, jest na rynku coraz więcej. W Stanach Zjednoczonych startup WeSavvy stworzył aplikację, która pomaga ludziom diagnozować błędy w stylu życia. Aplikacje tego rodzaju wspierane są także przez rozwój rynku opasek kontrolujących stan zdrowia i kondycję.
Szybko rośnie także cały rynek wykorzystujący z jednej strony sztuczną inteligencję i tzw. big data, a z drugiej – okulary AR („rozszerzona rzeczywistość”, od „augmented reality”: technologia pozwalająca na oglądanie przez specjalne gogle obrazu będącego połączeniem rzeczywistego i elementów wirtualnych).

– Społeczeństwa w wielu krajach się starzeją, a starsze osoby są bardziej narażone na problemy zdrowotne, więc poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą obniżyć koszty leczenia coraz liczniejszych chorych – zauważał Carlo Barbieri z Fresenius Medial Care.

Więcej w Rzeczpospolita

Archiwum