23 września 2019

TVP odrzuca spot akcji społecznej, bo jest „niezgodny z linią programową”. Ale TVP nie ma prawa mieć „linii”

TVP odmówiła Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie emisji spotu z kampanii „Polska to chory kraj”. Widzowie telewizji publicznej nie mogą dowiedzieć się, że politycy walcząc o władzę igrają z naszym zdrowiem. Spot jest „niezgodny z linią programową TVP S.A.” – tłumaczy telewizja. Ale ustawa o radiofonii i telewizji mówi o „misji” a nie „linii programowej”.

Artykuł 21.2 mówi (…) o wymogu rzetelności w ukazywaniu “różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą”. Media powinny także

“umożliwiać obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywania prawa do kontroli i krytyki społecznej”.

Oznacza to, że publiczny nadawca zobowiązany jest nie tylko do bezstronnego referowania poczynań rządu, ale również do przedstawienia jego krytyki. Wszystko po to, by, jak wskazuje ustawa, „sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli”. Ale to nie wszystko. Programy (zgodnie z art. 21.2. punkt 7a) powinny „służyć kształtowaniu postaw prozdrowotnych„.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum