23 lipca 2018

Uchwalono ustawę o Internetowym Koncie Pacjenta

Posłowie w piątek uchwalili zmiany w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nowelizacja wprowadza Internetowe Konto Pacjenta, ale również zawiera kilka innych, znaczących dla systemu rozwiązań – m.in. możliwość sprzedaży wysyłkowej leków Rx dla osób niepełnosprawnych i zakupów grupowych leków i wyrobów medycznych dla szpitali.

Zwłaszcza ta ostatnia kwestia przesądziła o tym, że opozycja ostatecznie nie poparła ustawy o IKP, choć sama idea Internetowego Konta Pacjenta miała poparcie wszystkich klubów parlamentarnych.

Przepis o zakupach grupowych, które miałyby nadzorować oddziały wojewódzkie NFZ, dla chętnych szpitali (rozwiązanie to ma być fakultatywne), znalazł się w projekcie już po konsultacjach publicznych. Został dopisany, jak wyjaśniał dziennikarzom wiceminister Janusz Cieszyński, na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia, który zgłosił tę propozycję w czasie konsultacji publicznych.