5 maja 2017

UE: zakaz reklamy leczenia sprzeczny z prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 4 maja 2017 roku , że zakaz reklamy leczenia jamy ustnej i zębów, obowiązujący w Belgii, jest niezgodny z przepisami Unii. Państwo może wymagać od lekarzy etycznego postępowania, ale nie może im zabronić promowania swoich usług.

Trybunał przyznał co prawda, że celem przepisów takich jak belgijskie jest ochrona zdrowia publicznego i godności zawodu lekarza. Intensywne używanie reklamy lub wybór agresywnych przekazów reklamowych mogą wprowadzać pacjentów w błąd, pogarszać wizerunek stomatologów, naruszać relacje pomiędzy lekarzem a pacjentem, a w ostateczności szkodzić ochronie zdrowia i naruszać reputację lekarzy.

Mimo to, jak przyznał Trybunał, państwo powinno stosować mniej restrykcyjne i bardziej wyważone środki, na przykład określić, w jaki sposób lekarze mogą promować swoje usługi. Natomiast całkowity zakaz wszelkiej reklamy wykracza poza to, co jest konieczne do realizacji zamierzonych celów, i jest zwyczajnie niezgodny z prawem Wspólnoty.

Więcej w serwisie Zdrowie ABC

Archiwum