29 października 2020

Ustawa zmieniona – izby lekarskie przygotowują listy do delegowania do walki z pandemią

Okręgowe izby lekarskie przygotowują się do spisywania dla wojewodów list medyków, którzy będą mogli być przesunięci do zwalczania epidemii. O ile dotychczas nie miały takiego obowiązku, to już za kilka dni zobowiążą je do tego znowelizowane przez Sejm przepisy niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

– Jednak my jako izba nie mamy informacji, czy któryś lekarz ma małe dzieci czy nie. Mamy tylko ich numery PESEL i na tej podstawie możemy oszacować czy lekarz nie jest w wieku emerytalnym – wskazuje Renata Jeziółkowska z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Izba czeka w tej sprawie na wytyczne od ministra zdrowia.

Z kolei śląska okręgowa izba lekarska przygotowuje się już do tworzenia takich list. –Ustaliliśmy z zarządzającymi innymi izbami, że będziemy działać podobnie. Powiadomimy naszych lekarzy i wskażemy im, że jeśli ktoś nie może być powołany do zwalczania epidemii, to powinien złożyć oświadczenie na piśmie i wysłać je do nas. Wówczas taką osobę wykreślimy z listy – mówi Tadeusz Urban, prezes śląskiej okręgowej izby lekarskiej.

Źródło.