23 września 2019

Ustawy dla lekarzy, farmaceutów i ratowników poczekają na nowy rząd

Rząd obiecał ważne zmiany przepisów dla lekarzy i farmaceutów. Niestety żaden z tych projektów nie został uchwalony, a oba samorządy są rozczarowane. To strata także dla pacjentów, bo nie ma szansy na to, by farmaceuta mógł ocenić czy przyjmowane leki nie wchodzą w groźne interakcje albo wystawić im receptę na kontynuację leczenia.

Dr Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, przewodniczący zespołu, który opracował nowelę, nie kryje rozczarowania tym, że projekt do tej pory nie był procedowany.

– Miał trafić do Rady Ministrów do końca marca – mówi dr Biliński. – Z informacji z ministerstwa wiem, że do projektu wpłynęło prawie 900 uwag. Te uwagi minister Łukasz Szumowski obiecał uwzględnić i w poprawionej wersji przekazać Radzie Ministrów. Obiecał też, że zrobi to w tej kadencji parlamentu. Jak wiemy, do tej pory tego nie zrobił, co środowisko traktuje jednoznacznie źle, jako plamę na honorze. Ustawa ta jest bowiem bardzo oczekiwana, i przez młodych lekarzy, i przez starszych kolegów, którzy są kierownikami specjalizacji. Czekają też, paradoksalnie, pacjenci, gdyż jakość kształcenia ma wpływ na jakość leczenia – podkreśla.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum