10 stycznia 2020

Utracone zaufanie

„Za tydzień delegacja środowiska lekarskiego ma udać się na rozmowy do Ministerstwa Zdrowia, by ocenić realizację zapisów porozumienia…

Dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia wydawało się skore do dialogu z Porozumienie Rezydentów OZZL (red.). Taką nadzieję dawał minister Łukasz Szumowski. Wydawało się nam – jeden z nas, lekarz, szpitalnik, rozumiejący bolączki systemu. Po dwóch latach nie ma tego elementu „jeden z nas”. Myślę, że większość kolegów może się pod tym podpisać – minister nie mówi, i przede wszystkim nie działa, jakby był jednym z nas.

To poważny zarzut.

A jaki może być inny, gdy słuchamy wypowiedzi ministra choćby na temat liczby lekarzy w Polsce? Pomijam to okołoświąteczne stwierdzenie, że w Polsce z pacjentami pracuje ponad 400 tysięcy lekarzy, od tego chyba minister Szumowski już odstąpił. (…) Najbardziej boli to, co minister mówi o nakładach finansowych. Przyznaję, daliśmy się dwa lata temu oszukać. Nie zauważyliśmy, nikt nie zauważył, tej reguły N-2, zapisanej w ustawie, dzięki której rząd odnosi wydatki na zdrowie do PKB sprzed dwóch lat i może bić rekordy bez faktycznego zwiększania nakładów. Miliard złotych, dwa miliardy złotych, które budżet w końcówce roku przekazuje do NFZ, to nie jest to zaangażowanie budżetu w finansowanie ochrony zdrowia, o jakie walczyliśmy”.

Więcej.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum