3 stycznia 2017

W Wojskowym Instytucie Medycznym powstanie muzeum medycyny wojskowej

Dyrekcja szpitala prowadzi rozmowy w tej sprawie ze Stowarzyszeniem Szpital Ujazdowski. Organizacja kilka lat temu stworzyła wystawę na Zamku Ujazdowskim poświęconą historii najstarszego szpitala wojskowego w Polsce, Szpitala Ujazdowskiego.

Obecnie wystawa poświęcona historii najstarszego szpitala wojskowego w Polsce mieści się w skromnej sali na Zamku Ujazdowskim. Krzysztof Królikowski, prezes Stowarzyszenia Szpital Ujazdowski nie kryje, że Wojskowy Instytut Medyczny daje możliwość stworzenia większych ekspozycji, z działalnością edukacyjną włącznie. Jego zdaniem warto pokazać na nowo zarówno historię Szpitala Ujazdowskiego, jak i Wojskowego Instytutu Medycznego. „Na pewno musi to być muzeum z elementami multimedialnymi, pamiątkami i obrazami” – uważa Krzysztof Królikowski.

Aktualna wystawa dotycząca historii wojskowego szpitala na Ujazdowie to bogate zbiory i pamiątki. Na wystawie zgromadzono sprzęt chirurgiczny, stetoskopy, sprzęt laboratoryjny oraz sterylizator i aparaty anestezjologiczne brytyjskiej produkcji z czasów okupacji. Wśród eksponatów są również zdjęcia i dokumentacja personelu medycznego, który leczył w historycznej placówce.

Więcej w serwisie Polskie Radio

Archiwum