2 marca 2017

Wskaźniki leczenia onkologicznego nie są najlepsze

Wskaźniki dotyczące leczenia onkologicznego ciągle niestety nie są w Polce najlepsze; Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania, by je poprawić – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wskazał m.in. zmiany w pakiecie onkologicznym.

Minister uczestniczył w III Warszawskiej Konferencji Onkologicznej i jubileuszu 85-lecia Instytutu Radowego.

– Obserwowane na przestrzeni ostatnich lat trendy w zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych są w znacznej mierze uwarunkowane zmianami demograficznymi. Bardzo ważne jest to, jak potrafimy sobie z tym radzić – zarówno w obszarze promocji i profilaktyki, jak i wykrywania oraz leczenia – powiedział minister.

Minister przypomniał, że wprowadzane w pakiecie onkologicznym zmiany mają m.in. zmodyfikować zakres informacji zapisywanych w karcie DiLO. W rezultacie karta DiLO skróciła się z dziewięciu do dwóch stron.

Jak poinformował, w ramach map przebadano współczynniki dot. ponownej hospitalizacji w ciągu 30 dni. Analizy pokazały duże różnice między poszczególnymi regionami i świadczeniodawcami. – Nie jest tajemnicą, że wyraźnie wyższy odsetek rehospitalizacji był u świadczeniodawców, którzy sprawozdawali niewielką liczbę hospitalizacji. To jest wskazanie jeszcze raz do tego, że onkologia, jak mało która dziedzina medycyny, musi podlegać koncentracji – ocenił.

Więcej w Polskie Radio

Archiwum