15 stycznia 2020

Z powodu niedoboru lekarzy rozwój e-medycyny jest koniecznością

Pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE. Tymczasem, z powodu szybkiego starzenia społeczeństwa liczba pacjentów stale wzrasta. Ratunkiem dla polskiej służby zdrowia jest cyfryzacja i telemedycyna – oceniają eksperci.

„Część lekarzy już odkryło zalety digitalizacji ochrony zdrowia. Na przykład wprowadzone wcześniej e-zwolnienia, mimo początkowych oporów części środowiska lekarskiego, okazały się być bardzo skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić czas lekarzom i pacjentom, którzy nie muszą już zwolnienia osobiście dostarczać pracodawcy (…) – lek. Michał Gontkiewicz z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Dodał, że obowiązek wystawiania e-recept również budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród lekarzy starszego pokolenia. Wierzymy jednak, że ostatecznie to również pozwoli zaoszczędzić czas poświęcany przez lekarzy na formalności i poprawi jakość opieki medycznej oraz komfort pacjentów”.