16 grudnia 2015

Za jakie leczenie zapłaci ministerstwo? Pacjenci chcą współdecydować

Pacjenci walczą z resortem zdrowia. Przykład – rok temu Polskie Towarzystwo Diabetyków złożyło wniosek do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o włączenie ich do postępowania refundacyjnego na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Ministerstwo odmówiło. Towarzystwo się odwołało, a resort ponownie rozpatrzył jego prośbę negatywnie. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Pacjenci wygrali. Resort musiał pokryć koszty procesu. w grudniu – po raz trzeci odmówiło przedstawicielom pacjentów, by współdecydowali o tym, jakie leki będą refundowane. Wyrok, zdaniem resortu, był związany z błędami formalnymi. Przedstawiciele MZ nie widzieli więc powodu, by zmienić zdanie.

Nowe kierownictwo resortu zdrowia przekonywało, że chce włączyć chorych do rozmów o terapii dla nich. – Organizacje pacjentów są kluczowe – mówił minister Konstanty Radziwiłł podczas pierwszego wystąpienia w Sejmie, przedstawiając swój program. Jednak dwie pierwsze odpowiedzi na wnioski o dopuszczenie do rozmów były negatywne (chorzy na parkinsona i diabetycy).

Cały materiał.

kj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum