19 listopada 2018

Zmiany w SN dotyczą też odpowiedzialności prawnej osób wykonujących zawody zaufania publicznego

Utworzenie Izby Dyscyplinarnej w ramach struktury organizacyjnej Sądu Najwyższego spowodowało zwiększenie zainteresowania opinii publicznej odpowiedzialnością prawną osób wykonujących zawody zaufania publicznego.

Najważniejsza zmiana to wyposażenie tej Izby w kompetencję do orzekania w sprawach dyscyplinarnych, dotyczących między innymi sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i wojskowych, prokuratorów, notariuszy, radców prawnych i adwokatów. W tej grupie są również lekarze i dentyści, zrzeszeni w samorządzie zawodowym i w ramach tego samorządu sprawujący korporacyjną kontrolę nad wszystkimi jego członkami.