9 września 2022

Prokurator objął ściganiem z urzędu sprawę zniesławienia lekarzy

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola po rozpatrzeniu zawiadomienia Rzecznika Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej objęła ściganiem z urzędu sprawę dotyczącą zniesławienia lekarzy.

Sprawa dotyczy zniesławiania (art. 212 § 2 kk) lekarzy należących do OIL w Warszawie, którzy zgłosili się do Biura RPL. Za pośrednictwem mediów społecznościowych użytkownik ukryty pod tzw. nickiem, zamieścił post zawierający wulgarne słownictwo, w którym oskarża medyków o nieprawidłowy sposób udzielnie świadczeń zdrowotnych, poniżając lekarzy w opinii publicznej i narażając ich na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu.

Zgodnie z polskim prawem (art. 212 § 4 kk) zniesławienie ścigane jest z oskarżenia prywatnego. Prokuratura, uznając jednak interes społeczny wynikającym m.in. z wagi naruszenia dóbr oraz faktu, że sprawca nie został ustalony, a pokrzywdzeni lekarze nie mają realnej możliwości ustalenia jego danych personalnych, postanowiła objąć ten czyn ściganiem z urzędu.

O podjęciu ścigania z urzędu prokuratura zawiadomiła Biuro Rzecznika Praw Lekarza.

Internet dziś dla wielu pacjentów jest platformą zdobywania wiedzy i opinii o lekarzach i zapewnianych przez nich usługach medycznych.  Niestety nie każdy ma odwagę podzielić się swoją opinią w sposób rzetelny, ale niekiedy — ukrywając się pod wymyśloną nazwą — szkaluje dobre imię lekarzy, co może przynieść szkodę nie tylko im, lecz także potencjalnym pacjentom, którzy zrezygnują z pomocy medycznej. Należy więc docenić fakt, że prokuratura odpowiednio zareagowała na zgłoszenie naszego biura i objęła ściganiem z urzędu autora zniesławiającego wpisu. Anonimowość w Internecie nie zwalnia z odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie — wykorzystywana w nieodpowiedzialny sposób, szkodzący innym — powinna być  ścigana jak w tym przypadku — uznała Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie.

Działanie rzecznika praw lekarza w tej sprawie jest częścią strategii przeciwdziałania hejtowi skierowanemu w środowisko lekarskie. Poniżej zamieszczamy linki do komunikatów RPL poświęconych ochronie dóbr osobistych lekarzy.

Rzecznik Praw Lekarza interweniuje w sprawie ochrony godności i wizerunku środowiska lekarskiego w portalach takich jak facebook.com oraz google.pl

Skuteczne działanie RPL przeciwko naruszaniu praw lekarza na antenie TVP

Sąd II instancji uchyla postanowienie sądu I instancji o umorzeniu postępowania w sprawie anonimowego autora hejtu

Rzecznik Praw Lekarza w sprawie ochrony dóbr osobistych na stronach internetowych

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum