6 listopada 2017

PhotoArtMedica 2017

W dniu 21 października 2017 roku miała miejsce Uroczystość Otwarcia i Wernisaż V Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica 2017 w Częstochowie. Po raz kolejny Sala Reprezentacyjna częstochowskiego Ratusza wypełniła się po brzegi Laureatami, Uczestnikami i Gośćmi Salonu PhotoArtMedica. Uroczystość zaszczycił swą obecnością Przewodniczący Rady Miasta Częstochowa Dr Zdzisław Wolski. W ceremonii wzięło udział wielu Laureatów z różnych zakątków Polski, a także z zagranicy – z Węgier oraz Tajlandii.

Piąta edycja Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica 2017 stała się dla organizatorów – Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie – okazją do pierwszych jubileuszowych podsumowań i refleksji. Niewątpliwie idea rozwoju pasji fotograficznej i ujawniania talentów artystycznych w środowisku medycznym odniosła sukces. W dotychczasowych pięciu Salonach wzięło udział 237 uczestników z 24 krajów świata, z Australii, Austrii, Brazylii, Czech, Indonezji, Iranu, Irlandii, Izraela, Kanady, Litwy, Niemiec, Palestyny, Polski, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch, Wlk. Brytanii. Zaprezentowali oni aż 2586 fotografii. Cieszy nas tak szerokie i rosnące zainteresowanie Salonem PhotoArtMedica, zarówno wśród stałych uczestników jak i debiutantów. Cieszy nas również wysoki poziom nadsyłanych prac co znalazło swój wyraz w opiniach jury ale także w decyzji FIAP – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej – o objęciu już trzech Salonów PhotoArtMedica swoimi auspicjami.

W tegorocznym Salonie PhotoArtMedica 2017 wzięło udział 92 autorów z Australii, Indonezji, Irlandii, Izraela, Kanady, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Szwecji, Tajlandii, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii, którzy zaprezentowali 618 fotografii w dwóch kategoriach – „Natura” (305 fotografii) oraz „Temat wolny” (313 fotografii). Laureatem głównej nagrody statuetki PhotoArtMedica 2017 Grand Prix ufundowanej przez Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Macieja Hamankiewicza, autorstwa artysty rzeźbiarza Mariusza Chrząstka oraz kamery sportowej Olympus TG Tracker został Dr Kordian Waroński (medycyna paliatywna) – Kierownik Przychodni OVIKOR w Skrzyszowie za prace zatytułowane: Wodospad (N) oraz Spojrzenie (TW). Złote Medale Fotoklubu RP zdobyli dr Agata Stasiak (dentysta peridontolog) w Łęczycy za pracę Kraina lodu (N) oraz dr Leonid Goldin (dentysta) z Or-Akiva (Izrael) za prace Departures, Fashionable shoes, Morning tram (TW). Honorowe Medale Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) zdobyli dr Elżbieta Wójcik (dentysta) z Lublina za pracę Iceland clouds (N) oraz prof. dr Paul Byrne (położnik-ginekolog) z Dublina (Irlandia) za prace Japanese sketch, Long and Winding road i Takashima Pier (TW). Złote Medale PhotoArtMedica zdobyli dr Ryszard Zembrzuski (choroby wewnętrzne) z Warszawy za pracę Laguna Jökulsárlón (KM) oraz dr Bela Kovacs (dentysta) z Vonyarcvashegy (Węgry) za pracę Who will be the winner oraz Maneuver (TW). Jury, któremu przewodniczył Prezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysław Cybulski, nagrodziło 31 uczestników Salonu podkreślając jego wysoki poziom. Wszyscy Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Partnera ubezpieczeniowego lekarzy INTER Polska, OLYMPUS oraz miesięcznika Foto-Kurier. Z okazji pierwszego jubileuszu Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie przyznała Honorowe Medale PhotoArtMedica za wkład i zaangażowanie w rozwój pasji fotografii artystycznej środowiska medycznego oraz udział w pięciu lub czterech Salonach PhotoArtMedica 21 uczestnikom.

W podziękowaniu za udział w Salonie PhotoArtMedica i wkład w fotografię artystyczną, każdy z Uczestników otrzymał upominek w postaci przypinki PhotoArtMedica do torby fotograficznej.

Wieczór uświetnił recital duetu operowego – Judyta Fąfara (mezzosopran) i Krzysztof Caban (baryton). W repertuarze znalazły się entuzjastycznie przyjęte przez publiczność przeboje scen operowych i operetkowych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Sympatykom Salonów PhotoArtMedica – Patronom Honorowym, Partnerom, Patronom Medialnym i Fundatorom nagród za wspieranie idei rozwijania artystycznych talentów środowiska medycznego.
Zapraszamy do udziału w VI Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica 2018 w Częstochowie!

Dr n. med. Krzysztof Muskalski, AFIAP, AFRP, ZPAF

Przewodniczący Salonu PhotoArtMedica