Nie masz konta? Zarejestruj się
fot. archiwum
Autor: Aleksandra Sokalska
Postanowiliśmy dokonać zestawienia najważniejszych w odchodzącym roku wydarzeń. Tylko najważniejszych, bo wszystkie trudno byłoby zmieścić na stronach naszego miesięcznika. To krótkie podsumowanie pokazuje, w jak wielu obszarach działa izba i ile jeszcze ma planów.
OIL w Warszawie była prekursorem usługi pomocy prawnej dla lekarza przy izbie lekarskiej. Oferowana jest już w OIL od pięciu lat, ale pojawiało się coraz więcej głosów, by wsparcie było realizowane nie przez zewnętrzną kancelarię, lecz przez dział prawny izby. – Wysłuchaliśmy opinii lekarzy i takiej zmiany dokonaliśmy 1 listopada tego roku – wyjaśnia prezes ORL Artur Drobniak i dodaje: – Naszym celem było podniesienie jakości obsługi, a efekty już widać, po zaledwie kilku tygodniach działalności izbowych prawników: czas oczekiwania na odpowiedź po zgłoszeniu pytania czy problemu jest krótszy, mimo że jakość porad nie spadła. Nie spoczywamy na laurach, ale stale szukamy miejsc i procesów wymagających poprawy. To bardzo dobra wiadomość, zważywszy że liczba spraw będzie rosnąć, bo członków OIL ciągle przybywa. W ramach bezpłatnych porad prawnych odbywają się m.in. konsultacje umów o pracę i umów kontraktowych, udzielane są odpowiedzi na pytania związane z nowymi ustawami i rozporządzeniami.
Nadal prężnie działa Rada Funduszu Samopomocy pod przewodnictwem Mery Topolskiej-Kotuleckiej. W 2024 r. do 15 listopada z pomocy RFS skorzystało już 641 lekarzy, którzy otrzymali łącznie 1,029 mln zł. Pomoc finansowa jest realizowana w czterech formach: zapomóg z tytułu urodzenia lub adopcji dziecka, zapomóg losowych, pożyczek socjalnych, odpraw pośmiertnych. Szacuje się, że kwota wypłaconych zapomóg w całym roku 2024 wyniesie blisko 1,1 mln zł, a z pomocy skorzysta około 680 lekarzy.
Starszych lekarzy aktywnie wspiera Fundacja Pro Seniore, która udziela pomocy pielęgnacyjno-gospodarczej, dofinansowuje zakup wyrobów medycznych, a także turnusy rehabilitacyjne.
W tym roku w ramach rozwiązań socjalnych wprowadzono kolejne formy pomocy dla lekarzy:
W 2024 r. w OIL powstał Dział Komunikacji i Mediów.
– Chcemy, by lekarze i lekarze dentyści lepiej poznali izbę i to, co im może zaoferować w ramach benefitów, których jest bardzo wiele. W tym celu potrzebny jest sprawny dział komunikacji, który po dłuższej przerwie udało nam się w tym roku zbudować – mówi prezes ORL Artur Drobniak.
Głównym celem codziennej pracy NIL jest poprawa warunków pracy lekarzy i dbanie o tę grupę zawodową. OIL postawiła sobie za zadanie przywrócenie elitarności zawodu lekarza i lekarza dentysty. Dlatego już w 2024 r. odbyło się m.in. uroczyste wręczenie PWZ.
– Przywracamy taką uroczystość po latach przerwy, bo to niepowtarzalne wydarzenie w życiu lekarza. Dzięki PWZ może w pełni odpowiedzialnie pracować w swoim zawodzie – argumentuje prezes ORL.
Komisja Kultury pod przewodnictwem dr Bożeny Hoffman-Golańskiej działała niezwykle aktywnie. Oto najważniejsze imprezy, które zostały zorganizowane w 2024 r.:
Komisja Sportu pod przewodnictwem Krzysztofa Hermana prowadziła w 2024 r. trzy programy OIL Sport: Start, w ramach którego refundowana jest opłata startowa w zawodach krajowych i międzynarodowych, Event, dzięki któremu można uzyskać wsparcie w zakresie działalności sekcji sportowych i imprez sportowo-integracyjnych, Mistrz – program mający na celu nagrodzenie najlepszych sportowców wśród członków izby.
Nie można zapomnieć też o Lidze OIL. We współpracy z Ligą Bemowską już po raz czwarty zostały przeprowadzone rozgrywki największej ligi lekarskiej w kraju. W ramach działalności sportowej odbywały się także sportowe niedziele, kursy samoobrony, mistrzostwa w brydżu, obozy, spływ kajakowy, rajd pieszy i rowerowy. Prężnie działają sekcje: kitesurfingowa, szachowa, strzelecka, ringo. Ponadto Komisja Sportu koordynowała program wydawania kart sportowych Multisport (wydano ich ponad 1,2 tys.) oraz FitProfit (przeszło 1,1 tys.).
OIL ma wiele planów na 2025 r.:
Rozwój działalności szkoleniowej ODZ
Do tej pory działalność szkoleniowa była ograniczona, dlatego w 2024 r. powołano Radę Naukową ODZ składającą się ze specjalistów różnych dziedzin medycyny. Rada opracowała strategię rozwoju działalności edukacyjno-szkoleniowej (więcej o niej w wywiadzie z prezesem ORL Arturem Drobniakiem i wiceprezesem Dariuszem Paluszkiem, na stronie 10).
Ośrodek Strategii i Analiz
Izba powołała Ośrodek Strategii i Analiz, którego zadaniem jest przeprowadzanie badań w grupie docelowej, czyli najczęściej wśród lekarzy i lekarzy dentystów, wskazywanie na podstawie badań ich potrzeb i wypracowywanie konkretnych rozwiązań. Celem pierwszego badania było stworzenie prognozy liczby lekarzy stażystów w najbliższych latach. Ponieważ uczelni medycznych kształcących na kierunku lekarskim przybywa, będzie wzrastała liczba lekarzy stażystów na terenie izby. OIL chce się dobrze przygotować do tego wzrostu i mądrze zaplanować organizację staży podyplomowych.
Współpraca z uczelniami
OIL zależy na współpracy z najlepszymi uczelniami. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest podpisanie umowy z SGH, co umożliwi organizowanie szkoleń lekarzy w zakresie zarządzania zespołami lekarskimi i mikroprzedsiębiorstwami, jakimi są praktyki lekarskie. Izba będzie dzięki temu korzystać z bazy dydaktyczno-edukacyjnej profesjonalistów zatrudnionych w Szkole Głównej Handlowej i na WUM, prowadzących studia MBA w zarządzaniu. W planach jest także nawiązanie współpracy z UW.
Działania pełnomocników
Prezes ORL Artur Drobniak, widząc rosnącą grupę lekarzy w wieku emerytalnym, powołał dr Agnieszkę Skoczylas na stanowisko pełnomocnika OIL ds. opieki senioralnej i geriatrii. Jej zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań, które spełnią potrzeby lekarzy seniorów oraz wpłyną na zmianę podejścia do opieki senioralnej sensu stricto w naszym kraju. Drugim nowo utworzonym przez prezesa stanowiskiem jest pełnomocnik OIL ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Objął je lekarz psychiatra Robert Madejek. Pierwszy dokument dotyczący polityki równościowej w obrębie szpitali został już opracowany, przyjęty przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie i rozesłany do świadczeniodawców na terenie izby. Dotyczy on polityki antydyskryminacyjnej, czyli określonego postępowania w przypadku dyskryminacji z powodu np. pochodzenia, płci czy orientacji seksualnej.
Klub Lekarza Przedsiębiorcy i wiele innych unikatowych projektów, które będą debiutować już od początku 2025 r.
Warto śledzić zmiany zachodzące w naszej izbie i korzystać z benefitów dla członków OIL w Warszawie.