Nie masz konta? Zarejestruj się
fot. licencja OIL w Warszawie / Marta Konarzewska
Autor: Aleksandra Sokalska
Lekarze mają wsparcie w postaci swojego samorządu, ale też mają na niego ogromny wpływ. Pod warunkiem, że biorą udział w wyborach delegatów na Okręgowy Zjazd Lekarzy. Zanim jednak odbędą się wybory, należy sprawdzić swój rejon.
Już teraz rozpoczynają się przygotowania do wyborów delegatów na OZL. – Najpierw muszą powstać rejony wyborcze, do których zostaną przypisani lekarze na podstawie ich miejsca pracy – wyjaśnia Mery Topolska-Kotulecka, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej OIL w Warszawie. Jeśli ktoś pracuje w miejscu X, zostanie jako wyborca przypisany do rejonu, w którym X się znajduje. Co jednak, gdy lekarz nie zaktualizował danych w rejestrze i chce głosować nie w rejonie X tylko Y, w którym znajduje się jego inne miejsce pracy? Ponieważ zna w nim wielu lekarzy, ceni ich i chce spośród nich wybierać albo sam zamierza startować w wyborach w rejonie Y. Powodów może być wiele, a aktualizacja i wytypowanie rejonu wyborczego to pierwszy krok do oddania przemyślanego głosu na swojego kandydata na delegata na OZL X kadencji.
Lekarze powinni sprawdzić, czy ich dane w rejestrze są aktualne. Jeśli nie, należy je zaktualizować (obowiązek aktualizacji danych zawartych w Okręgowym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów na- kłada art. 49 ust. 6 Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich). Aktualizacja powinna dotyczyć przede wszystkim adresu korespondencyjnego, danych kontaktowych (numeru telefonu, adresu e-mail) oraz głównego miejsca zatrudnienia. Można jej dokonać, logując się na swój profil lekarza (przez serwis OIL, profil zaufany lub mObywatel), można też pobrać wniosek ze strony OIL, uzupełnić go i skan przesłać e-mailem pod adresem rejestr@oilwaw.org.pl lub przynieść do siedziby OIL.
Po utworzeniu przez OKW imiennych list w rejonach lekarze zostaną poinformowani, do jakich rejonów zostali przypisani. Będą mieli wówczas 30 dni na ewentualną zmianę rejonu wyborczego. Z wykazem list będą mogli zapoznać się przez system głosowania elektronicznego bądź osobiście w siedzibie izby. Przeniesienia do innego rejonu można będzie dokonać elektronicznie w systemie głosowania elektronicznego lub wypełniając papierowy wniosek, który należy przesłać pod adresem warszawskiej OIL lub przynieść do siedziby izby. Komisja przewiduje też możliwość stworzenia rejonu wyborczego na wniosek (czas na jego złożenie jest taki sam jak na zmianę rejonu).
Udział w wyborach pozwala wpływać na działalność izby, wystarczy odnieść się do Ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, która ustala zakres działalności samorządu lekarskiego (DzU z 2016 r., poz. 522 z późn. zm.). Zgodnie z nią samorząd lekarski zajmuje się m.in. opiniowaniem projektów aktów prawnych, które dotyczą polityki zdrowotnej, prowadzi sprawy w obszarze odpowiedzialności zawodowej (ma rzecznika i sąd), ustala zasady etyki zawodowej, zajmuje się doskonaleniem zawodowym, przyznaje prawo wykonywania zawodu. Głosując na danego kandydata, wybiera się konkretny program i konkretną wizję samorządu. Mery Topolska- Kotulecka podsumowuje: – Możliwość głosowania na kandydata na delegata na OZL to przywilej każdego lekarza. Dzięki oddanemu głosowi ma on wpływ na swój samorząd, na jego strukturę i władze. Nie oddając głosu, tego wpływu po prostu się pozbawia.
W nadchodzących wyborach na delegatów na OZL X kadencji będzie można zagłosować na trzy sposoby:
W następnym numerze napiszemy o tym, jak i kiedy zgłosić kandydata do wyborów.