Nie masz konta? Zarejestruj się
Fot. Donald Tong/Pexels
Autor: redakcja miesięcznika „Puls"
„Czułe słówka” w Och-Teatrze
Pięć Oscarów (w tym statuetka dla najlepszego filmu), do tego cztery Złote Globy. „Czułe słówka” w reżyserii Jamesa L. Brooksa były hitem początku lat 80. XX w. Sceniczną wersję dzieła prezentuje warszawski Och-Teatr. Spektakl jest opowieścią o trudnej relacji matki i córki. Toksyczność miesza się tu z miłością i potrzebą bliskości. Historia wielowarstwowa i wielowątkowa. Opowiedziana wzruszająco, ale nie ckliwie. Momentami refleksyjna, momentami komiczna.
Na scenie przy ul. Grójeckiej 65 m.in.: Aleksandra Popławska, Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz. Reżyseruje Paweł Paszta.
„Surrealizm. Inne mity”
Ostatni moment, by odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie i zobaczyć wystawę czasową „Surrealizm. Inne mity”. Prace ponad sześćdziesięciorga polskich i zagranicznych twórców, m.in.: Marka Włodarskiego (Henryka Strenga), Aleksandra Krzywobłockiego, Marka Piaseckiego, Fortunaty Obrąpalskiej, Jerzego Kujawskiego, Erny Rosenstein, Władysława Hasiora, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Skarżyńskiego, Urszuli Broll i Maksa Ernsta, można oglądać do 11 sierpnia. W salach MNW zebrano ponad 300 dzieł stworzonych w różnych technikach, takich jak m.in. dekalkomania i frotaż. Wystawa wpisuje się w światowe obchody powstania surrealizmu i stulecie opublikowania przez André Bretona słynnego „Manifestu surrealizmu”.
Jerzy Kujawski (1921–1998), Bez tytułu, 1948, kreda, czarny papier. Kolekcja Lytfy Kujawski © Adagp, Paris, 2024