Nie masz konta? Zarejestruj się
Fot. Pavel Danilyuk/Pexels
Autor: Kamila Hoszcz-Komar
Nie każdy lekarz jest biznesmenem z krwi i kości, dlatego zakończenie współpracy z pracownikiem może nastręczać trudności. Co zrobić, aby rozwiązanie umowy o pracę nie spędzało snu z powiek?
Zakres obowiązków pracodawcy i praw pracownika związanych z zakończeniem współpracy zależy przede wszystkim od rodzaju umowy o pracę oraz powodów, z jakich chcemy zakończyć współpracę.
Przyczyny, z których nie możesz rozwiązać umowy o pracę (Twoim obowiązkiem będzie wykazanie, że żadna z nich nie zaważyła na chęci zakończenia współpracy z pracownikiem):
Za porozumieniem Za wypowiedzeniem Bez wypowiedzenia Po upływie czasu Wygaśnięcie stron umowy Kto może zakończyć pracownik pracownik pracownik bez inicjatywy bez inicjatywy współpracę? pracodawca pracodawca pracodawca stron stron obie strony O tym należy pamiętać: – Pracownika nietrzeźwego lub nieobecnego ponad rok z powodu choroby można zwolnić za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, a także za porozumieniem stron. – Jeśli pracownik nie spełnia oczekiwań, a jest zatrudniony na okres próbny lub czas określony, mamy do wyboru trzy formy rozwiązania stosunku pracy: za wypowiedzeniem, za porozumieniem stron lub z upływem czasu obowiązywania umowy. Nie wolno rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. – Bez względu na przyczynę zakończenia współpracy, zawsze można zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy na drodze porozumienia stron. Tak można rozwiązać umowę każdego rodzaju i w każdym czasie. Jednak ani pracodawca, ani pracownik nie mają prawa odwołania się od porozumienia do sądu pracy. Nie obowiązuje też żadna ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy. Oznacza to, że z kobietą w ciąży i pracownikiem w wieku przedemerytalnym również można rozwiązać umowę w tym trybie. – W przypadku zakończenia umowy z upływem czasu, na jaki została zawarta, pracownikowi nie przysługuje odwołanie do sądu pracy i żadne roszczenia. Jednak w uzasadnionych przypadkach ma prawo wystąpić z wnioskiem o wskazanie przyczyny rozwiązania umowy. – Wygaśnięcie umowy o pracę odbywa się automatycznie na mocy prawa w ściśle określonych okolicznościach: – śmierci pracownika, – śmierci pracodawcy, o ile prowadził jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniał pracownika osobiście, a nie jako zakład pracy.
Uwaga! Jeżeli stosunek pracy wygaśnie z powodu tymczasowego aresztowania pracownika, będziesz zobowiązany ponownie go zatrudnić, gdy postępowanie karne w jego sprawie zostanie umorzone lub zakończy się wyrokiem uniewinniającym.
tabelę opracowano na podstawie informacji z portalu biznes.gov.pl.