Nie masz konta? Zarejestruj się
Fot. RDNE Stock project/Pexels
Autor: Kamila Hoszcz-Komar
W życiu niemal każdego przedsiębiorcy przychodzi moment, w którym decyduje się na zatrudnienie pracownika. Kandydaci najchętniej wybierają pracodawcę oferującego umowę o pracę. Ze względu na korzyści, jakie niesie ta forma zatrudnienia, nie ma się czemu dziwić.
Najprostsza definicja wyjaśnia, że to umowa zawierana między pracodawcą a pracownikiem, na podstawie której pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Umowę o pracę sporządza się na piśmie, w dwóch jedno-brzmiących egzemplarzach. Musi zawierać przede wszystkim:
określenie stron umowy, rodzaj umowy, datę zawarcia umowy, warunki pracy i płacy, takie jak:
Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, przed dopuszczeniem do niej pracownika należy potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do:
Uwaga! Nieokreślenie stron umowy oraz rodzaju wykonywanej pracy unieważnia umowę. Jeśli rodzaj umowy nie został określony, w świetle prawa pracy jest to umowa na czas nieokreślony. W przypadku niepodania miejsca wykonywania pracy uważa się za nie siedzibę pracodawcy.
Umowy o pracę dzieli się na trzy rodzaje ze względu na czas, na jaki zostały zawarte. Dla każdego rodzaju umowy obowiązują inne zasady rozwiązywania odnoszące się do okresu wypowiedzenia.
Umowa na okres próbny jest zawierana w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i oceny, czy warto go zatrudnić na dłużej.
Umowa na czas określony – zawiera się jedną taką umowę na okres nieprzekraczający 33 miesięcy lub trzy umowy, które łącznie obowiązują nie dłużej niż 33 miesiące.
Umowa na czas nieokreślony, jak wskazuje jej nazwa, jest umową bezterminową i obowiązuje do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia. Strony mogą ją rozwiązać za wypowiedzeniem albo bez zachowania okresu wypowiedzenia w określonych przepisami sytuacjach.
W ciągu 30 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy pracodawca musi poinformować go (pisemnie lub drogą elektroniczną):
Wydaje się trzy egzemplarze skierowania na badania – dla placówki medycznej, dla przyszłego pracownika, a trzeci umieszcza się w aktach osobowych.
Nie wolno dopuścić do pracy osoby bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Pracownik ma obowiązek poddać się badaniom lekarskim. Odmowa wykonania polecenia jest podstawą rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia, z powodu ciężkiego naruszenia zasadniczych obowiązków pracownika.
Uwaga! Pracownik musi poddawać się okresowym i kontrolnym (po co najmniej 30 dniach nieobecności w związku z chorobą) badaniom lekarskim. Jeśli ze swojej winy nie poddał się badaniu lekarskiemu i nie otrzymał orzeczenia o zdolności do pracy, za czas niewykonywania pracy z powodu choroby nie otrzyma wynagrodzenia. Badania lekarskie pracownik wykonuje na koszt pracodawcy i, w miarę możliwości, w godzinach pracy
W przypadku przyjmowania nowego pracownika pracodawca ma obowiązek:
Uwaga! Niestosowanie zasad BHP w firmie może poskutkować karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.