Nie masz konta? Zarejestruj się
fot. Tima Miroshnichenko / Pexels
Autor: Dorota Lebiedzińska
O nowej inicjatywie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, powołaniu Klubu Lekarza Przedsiębiorcy, wyzwaniach, przed jakimi stoi klub, pomysłach, przedsięwzięciach, ale również o tym, co już zostało zrobione, mówi jego szefowa Małgorzata Terlecka-Maciejewska, lekarz okulista, dyrektor i ordynator, lekarz przedsiębiorca.
Pani doktor, kim jest lekarz przedsiębiorca?
Lekarz przedsiębiorca to ktoś, kto nie tylko leczy, ale także aktywnie kształtuje rzeczywistość medyczną, prowadząc własną działalność lub zarządzając placówką. To osoba, która łączy etykę lekarską z nowoczesnym podejściem do biznesu, rozwija swoje kompetencje menedżerskie i dba o to, by medycyna była nie tylko skuteczna, ale i dobrze zorganizowana.
Małgorzata Terlecka-Maciejewska / fot. Arek Obszyński
Jak narodził się pomysł na założenie Klubu Lekarza Przedsiębiorcy?
Klub Lekarza Przedsiębiorcy jest inicjatywą Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Zrodził się z potrzeby – wielu lekarzy prowadzących działalność boryka się z wyzwaniami prawnymi, finansowymi czy organizacyjnymi, a jednocześnie nie ma gdzie wymienić doświadczeń i znaleźć wsparcia. Chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie lekarze przedsiębiorcy będą mogli się spotykać, inspirować i uczyć od siebie nawzajem.
Jakie cele przyświecają działalności klubu?
Naszym celem jest integracja środowiska lekarzy przedsiębiorców, wymiana wiedzy i doświadczeń, a także rozwijanie umiejętności zarządczych. Chcemy też promować etyczne podejście do prowadzenia działalności medycznej oraz wspierać młodych lekarzy, którzy dopiero myślą o założeniu własnego biznesu.
Do kogo jest skierowana oferta klubu? Czy mogą do niego dołączyć tylko lekarze prowadzący własną działalność?
Klub Lekarza Przedsiębiorcy jest otwarty dla wszystkich lekarzy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Co ważne, nie ma znaczenia ani forma, ani też skala tej działalności. Zapraszamy zatem lekarzy, prowadzących jednoosobową działalność, jak również spółki prawa handlowego.
Lekarz jest osobą zajętą, a lekarz przedsiębiorca zajęty jest do kwadratu. Czy lekarze przedsiębiorcy znajdą czas na spotkania? Czym chcecie ich zachęcić?
Doskonale wiemy, że czas to najcenniejsza waluta lekarza. Dlatego nasze spotkania będą konkretne, inspirujące i efektywne. Chcemy wspierać lekarzy przedsiębiorców poprzez określone działania szkoleniowe dotyczące aspektów prawnych i podatkowych. Mamy zaplanowane warsztaty poświęcone zarządzaniu gabinetem lekarskim oraz efektywnemu marketingowi. Będziemy organizować tzw. wydarzenia networkingowe, które sprzyjają wymianie doświadczeń, nawiązywaniu współpracy i integracji zawodowej.
Chcemy też informować naszych członków, czyli dostarczać im aktualnej i rzetelnej wiedzy księgowej i prawnej, bo ona jest bardzo istotna w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zależy nam, by każdy wychodził ze spotkania z nową wiedzą, pomysłem albo kontaktem, który realnie pomoże mu w działalności.
Inauguracja Klubu Lekarza Przedsiębiorcy w warszawskiej Zachęcie / fot. Arek Obszyński
Jaka będzie pierwsza inicjatywa KLP?
Spotkanie inauguracyjne już za nami. Odbyło się 8 marca w warszawskiej Zachęcie. Wydarzenie przybrało formę bardzo inspirującego spotkania z ekspertami. Rozmawialiśmy o kluczowych wyzwaniach lekarzy przedsiębiorców, przedstawialiśmy konkretne rozwiązania, ale też słuchaliśmy, co mają do powiedzenia nasi członkowie. Była to okazja do zapoznania się, wymiany doświadczeń i zainicjowania pierwszych projektów.
Co jeszcze zaproponuje swoim członkom KLP? Czego się będzie można nauczyć i dowiedzieć?
Na pierwszy ogień idzie cykl warsztatów i szkoleń z zakresu prawa medycznego, zarządzania, finansów, marketingu medycznego i negocjacji. Mogę zdradzić, że jeszcze w tym roku KLP planuje zorganizować pięć szkoleń stacjonarnych i sześć kursów online. Będą to spotkania z ekspertami z różnych branż, które pomogą lekarzom lepiej poruszać się w świecie biznesu i innowacji.
Poza tym, a może przede wszystkim, dzięki negocjacjom Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie członkowie KLP mają dostęp do korzystniejszych warunków na usługi ubezpieczenia czy bankowości.
Jakie są główne korzyści z przynależności do klubu?
Przede wszystkim dostęp do unikalnej wiedzy, wartościowe kontakty i realne wsparcie w prowadzeniu działalności. To także możliwość wymiany doświadczeń i współpracy z innymi lekarzami, którzy rozumieją, z jakimi wyzwaniami mierzy się lekarz przedsiębiorca.
Jak można dołączyć do Klubu Lekarza Przedsiębiorcy?
Trzeba prowadzić działalność gospodarczą i być członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej bez zaległości w składkach. Należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy na stronie KLP, podając dane kontaktowe i numer PWZ, zaakceptować regulamin Klubu i wyrazić zgodę na otrzymywanie komunikacji od KLP. Dodam tylko, że uczestnictwo w KLP jest bezpłatne. Działa też skierowana specjalnie dla nas strona internetowa, na której można znaleźć potrzebne informacje.
Zapraszamy wszystkich lekarzy, którzy chcą rozwijać się jako przedsiębiorcy i razem tworzyć nową jakość w polskiej medycynie.
Strona internetowa Klubu Lekarza Przedsiębiorcy: klp.izba-lekarska.pl