Akcja "Noworoczna Aktualizacja"

Lekarzu, w styczniu 2025 r. koniecznie zaktualizuj swoje dane!

Logowanie do profilu lekarza

Przez login.gov

studia lekarskie

Fot. Nikolay Georgiev/Pixabay

Kształcenie 30.05.2023 r.

Uczelnie niemedyczne i prawo Kopernika

Niemal każdy zna powiedzenie, że pieniądz dobry jest wypierany przez pieniądz gorszy. Pierwotnie odnosiło się do procederu psucia monet, czyli wytwarzania ich z mniejszej ilości cennego kruszcu, niż wymaga zapisana na nich nominalna wartość. Obawiam się, że zjawisko, które opisał Mikołaj Kopernik w dziele „Monetae cudendae ratio”, wkrótce będzie się odnosić do studiów lekarskich w Polsce.

Dzięki obniżeniu standardów, jakie muszą spełniać uczelnie, by prowadzić kierunki lekarskie, takich ofert studiów pojawia się coraz więcej i coraz to nowe, z lekarskiego punktu widzenia egzotyczne, uczelnie otrzymują państwowe akredytacje. Niższe standardy wymagają rzecz jasna mniejszych nakładów finansowych na działalność dydaktyczną. W takim razie co z uniwersytetami medycznymi, które powstały i działają według znacznie bardziej restrykcyjnych, a więc wiążących się z wyższymi kosztami zasad? Zasad, których nie tylko ze względu na etos, ale też z całkiem praktycznych, logistycznych powodów, nie da się zmienić (nie mówiąc o tym, że się nie powinno) z dnia na dzień? Niewątpliwie sytuacja osłabia ich konkurencyjność. Są to uczelnie publiczne, więc teoretycznie ich władze nie powinny się przejmować działaniem niewidzialnej ręki rynku. Niestety, doskonale wiemy, że bez szerokiej oferty studiów komercyjnych nie miałyby szans na funkcjonowanie.

W nadchodzącym roku akademickim 2023/2024 pewnie nie będzie to jeszcze problemem. Chętnych na studia lekarskie jest mnóstwo. Kandydatów wystarczy i dla uniwersytetów medycznych, i dla prywatnych szkół wyż-szych. Ale koniunktura może się zmienić, a otwarcie nowego kierunku studiów nie jest projektem na rok czy dwa. Inicjatorzy ich powstania będą więc zabiegać o utrzymanie się na powierzchni. Zaoferują konkurencyjne ceny albo obniżą wymagania wobec studentów. Wprawdzie po studiach trzeba jeszcze zdać LEK/LDEK, ale w obecnej formie egzaminy te nie są wiarygodną miarą wiedzy, lecz konieczną formalnością. Uniwersytety medyczne znajdują się więc na słabej pozycji. Dlatego albo zaakceptują niższe standardy, albo będą musiały liczyć na zwiększenie finansowania z budżetu państwa…

Tym oczywiście ministrowie się nie przejmują. Za sześć lat już prawdopodobnie rządzić nie będą. A nawet jeśli, to przecież nie oni będą rozliczani z błędów medycznych, tylko ci, którzy wydają prawo wykonywania zawodu. Czyli i tak ostatecznie problem spadnie na samorząd lekarski. Zatem pewnie nie trzeba się martwić, że zostanie zlikwidowany. Władza zawsze będzie potrzebowała kozła ofiarnego.

Podsumowując: ministrowie obniżający standardy „psują monetę”, co jest bardzo niebezpieczne. W XVIII w. nagminność tego procederu w Rzeczypospolitej Obojga Narodów była jednym z symboli upadku gospodarczego państwa, który przerodził się w upadek polityczny. Te monety nazywano tymfami lub tynfami. Stąd ironiczne powiedzenie „dobry żart tynfa wart”. Może właśnie dlatego, kiedy słyszę, jakie uczelnie starają się o możliwość utworzenia kierunku lekarskiego, muszę sprawdzać, czy nie padłem ofiarą jakiegoś kiepskiego żartownisia.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, zgodę na ich użycie, oraz akceptację Polityki Prywatności.