Nie masz konta? Zarejestruj się
fot. Anna Shvets / Pexels
Autor: Monika Potocka
Do Biura Rzecznika Praw Lekarza wpłynęło zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem jednego z mazowieckich szpitali. Medycy informowali o niedoborze specjalistów anestezjologów oraz o wydawaniu rezydentom poleceń wykonywania znieczuleń bez nadzoru na bloku operacyjnym.
W związku z otrzymanym zgłoszeniem zwróciłam się do rzecznika praw pacjenta z wnioskiem o wszczęcie postępowania kontrolnego pod kątem ewentualnego naruszenia przepisów i poinformowanie mnie o podjętych czynnościach. Z oświadczeń lekarzy wynika, że w ciągu trzech miesięcy rezydenci nieposiadający odpowiednich uprawnień byli kierowani na bloki operacyjne bez nadzoru, w celu samodzielnego wykonywania znieczuleń.
W piśmie do rzecznika praw pacjenta podkreśliłam konieczność sprawdzenia w systemie informatycznym AMMS informacji o naruszeniach.
W odpowiedzi na moje zgłoszenie RPP zwrócił się do rzeczonego szpitala z prośbą o szczegółowe odniesienie się do wskazanych zarzutów oraz wy- jaśnienie aktualnej sytuacji w zakresie zatrudnienia lekarzy anestezjologów: ich liczby i wymiaru pracy na blokach operacyjnych. W przypadku braków kadrowych wśród lekarzy tej specjalizacji, RPP prosił o wskazanie działań, jakie szpital zamierza podjąć oraz jakie kroki już zostały poczynione.
Rzecznik praw pacjenta w reakcji na moje pismo zwrócił się także do dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o informacje, czy otrzymał już podobne sygnały, a jeśli tak, jakie czynności podjęto w celu wyjaśnienia sytuacji. RPP prosił również o wskazanie, czy szpital realizuje umowę z NFZ w sposób prawidłowy pod kątem zapewnienia pacjentom opieki lekarzy anestezjologów.
NFZ wyznaczył kontrolę w szpitalu, w wyniku której potwierdzono nieprawidłowość polegającą na udzielaniu świadczeń przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. Na szpital nałożono karę umowną oraz wydano zalecenie dotyczące konieczności udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wykwalifikowanych lekarzy.
W wyniku mojej interwencji rzecznik praw pacjenta zapewnił mnie, że będzie nadal kontrolował sytuację w szpitalu w zakresie właściwej obsady anestezjologicznej, realizacji prawa pacjenta do otrzymywania świadczeń zdrowotnych z zachowaniem należytej staranności oraz wypełnienia zaleceń pokontrolnych określonych przez NFZ.