Nie masz konta? Zarejestruj się
fot. Mika Baumeister/Unsplash
Autor: Monika Potocka
Do Biura Rzecznika Praw Lekarza OIL w Warszawie kierowane są pytania dotyczące refundacji leków dla pacjentów poniżej 18. oraz powyżej 65. roku życia. Lekarze pytają, jak mają zweryfikować posiadane przez pacjenta recepty na Internetowym Koncie Pacjenta, w przypadku kiedy chory nie ma do niego dostępu, a platforma gabinet.gov.pl nie zapewnia takiej możliwości.
Lekarze pytają, czy wystawienie bezpłatnej recepty w przypadku braku dostępu pacjenta do IKP może być przyczynkiem do finansowego ukarania medyka, jeśli okaże się, że ów pacjent nie jest ubezpieczony.
Zadałam dyrekcji Centrum e-Zdrowie pytanie, czy Narodowy Fundusz Zdrowia, Centrum e-Zdrowie i Ministerstwo Zdrowia prowadzą rozmowy dotyczące konieczności przyznania lekarzom dostępu do IKP lub zwolnienia ich z obowiązku sprawdzania ubezpieczenia każdego pacjenta oraz finansowych konsekwencji niedopełnienia tego obowiązku.
Ministerstwo Zdrowia, do którego przekierowano moje pismo, przesłało odpowiedź, w której jednoznacznie wyjaśnia, że wystawianie recept na bezpłatne leki dla osób poniżej 18. i powyżej 65. roku życia wiąże się z obowiązkiem dokonania weryfikacji historii wdrożonego leczenia. Niestety, nie każda osoba uprawniona do wystawiania recept ma automatyczny dostęp do danych medycznych świadczeniobiorcy. Brak aktywnego IKP nie może wpływać na możliwość sprawdzenia ilości i rodzaju przepisywanych leków. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NFZ, do weryfikacji ubezpieczenia pacjenta służy system eWUŚ, niezależny od systemu IKP. Lekarz ma więc możliwość sprawdzenia, czy pacjent jest ubezpieczony, bez względu na to, czy ma dostęp do IKP, czy nie.
Kwestię przyznania lekarzom i lekarzom dentystom dostępu do IKP lub zwolnienia ich z obowiązku sprawdzania każdego pacjenta rozwiązano w ten sposób, że Centrum e-Zdrowie przygotowało i udostępniło odpowiedni tryb dostępu do historii recept pacjenta bez jego zgody (tzw. tryb specjalny). Aby skorzystać z takiej możliwości, wystawiając e-receptę, lekarz musi zaznaczyć na niej dodatkowo „S” (wiek powyżej 65 lat) lub „Dz” (wiek poniżej 18 lat) oraz korzystać z gabinet.gov.pl lub systemu gabinetowego, w którym usługa dostępu specjalnego została zainstalowana przez dostawcę. Dzięki temu lekarze nie powinni mieć już problemu z weryfikacją historii recept żadnego pacjenta.