Nie masz konta? Zarejestruj się
Fot. Anna Shvets/Pexels
Autor: Dariusz Paluszek
Mija kolejny rok. Rok, w którym udało się utrzymać nasze praktyki lekarskie, COVID-19 przestał być przeszkodą, mogliśmy pracować i rozwijać się. Rok, który przyniósł też wiele nowości i wyzwań.
Poza oczywistymi zmianami, które są rezultatem wyborów parlamentarnych, wprowadzono ustawę o zawodach medycznych, uwolniono dwa nowe zawody, a technicy dentystyczni w tej samej sprawie pukają do drzwi Ministerstwa Zdrowia. W branży dentystycznej pojawia się coraz więcej informacji, ciekawostek i nowinek, a my pracujemy i żyjemy dniem codziennym. Wszyscy mamy swoich bliskich i teraz jest dobry czas, aby poświęcić im więcej uwagi, docenić, jak ważna jest rodzina. Czas na zastanowienie, jak zachować właściwe proporcje między pracą i życiem osobistym. Bo nie chodzi tylko o to, by spotkać się w święta Bożego Narodzenia z dziadkami, a potem znowu odstawić ich na boczny tor. Rodzina nie powinna być tylko od święta. Babcię i dziadka powinniśmy widywać częściej niż dwa razy w roku. Nie tylko oni tego potrzebują, ale przede wszystkim my i nasze dzieci. Opieka nad osobami starszymi wymaga wprowadzenia takiego właśnie wzorca rodziny, modelu wychowania, jeśli chcemy, by nasze dzieci wyrosły na empatycznych ludzi. Problem jest szeroki, obejmuje opiekę zdrowotną nad seniorem, ale ma przede wszystkim aspekt społeczny. Trzeba umieć poświęcić czas, trzeba wiedzieć, jak się seniorem zająć, zwłaszcza cierpiącym z powodu różnych dolegliwości somatycznych. Osoby starsze potrzebują szczególnej opieki dentystycznej, która poprawiłaby ich komfort życia. Zarówno my, jak i dzieci powinniśmy się tego uczyć, bo kiedyś sami będziemy seniorami i takiej opieki będziemy potrzebować. My, dentyści, jesteśmy w zasadzie lekarzami pierwszego kontaktu, bo leczymy dzieci, rodziców i dziadków. Powinniśmy więc przez pryzmat doświadczeń z pacjentami patrzeć na własne rodziny i znajdować równowagę między czasem poświęcanym na pracę a czasem dla najbliższych, bo nigdy nie wiemy, ile go nam razem zostało.
Problem osób starszych, który stale się pogłębia, zauważa całe środowisko lekarzy dentystów. Dowodem jest m.in. utworzenie Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej. Komisja ds. Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie podpisała list intencyjny o współpracy z PTSG. Izba jest organizatorem konferencji dotyczącej osób starszych. W przyszłym roku planujemy cykl konferencji online na temat opieki nad pacjentem senioralnym. Problemy medycyny senioralnej i geriatrycznej będą narastały z racji szybkiego starzenia się społeczeństwa. Czy jest szansa, aby ten proces zahamować? Tak, bo zainteresowanie tym tematem rośnie i będzie rosło. To problemy, które będą dotyczyły coraz większej części społeczeństwa, w tym nas. Dlatego ta gałąź medycyny będzie się intensywnie rozwijać.
Podczas Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych odbyła się sesja, w której brali udział konsultanci krajowi z różnych dziedzin medycyny, bo pacjent senioralny wymaga szczególnej uwagi. Cierpi na wiele chorób, przyjmuje różne leki, a często nie wie jakie. Musimy poznać dokładnie historię jego obciążeń zdrowotnych. Są to często obciążenia diabetologiczne, czyli cukrzyca, która nieleczona powoduje zmiany komplikujące leczenie stomatologiczne. Problemy kardiologiczne i różnego rodzaju operacje chirurgiczne na sercu są może nie tyle przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów stomatologicznych, ile wymagają specjalnej ostrożności od lekarza dentysty. Pacjentów chorych na nowotwory także leczymy inaczej. Poza tym mamy niepowtarzalną okazję wychwycenia wielu chorób, które wcześniej nie zostały zdiagnozowane.
Komisja ds. Lekarzy Dentystów razem z PTSG stara się pokazać i przekonać, że metody leczenia pacjentów senioralnych są nieco inne. Chcemy pomóc w przygotowaniu lekarzy dentystów do przyjmowania takich pacjentów. Wiedzę należy usystematyzować i przekazywać przez najlepszych, najbardziej utytułowanych lekarzy w Polsce – konsultantów krajowych, szefów towarzystw naukowych, którzy opracowują procedury i protokoły przyjmowania pacjentów senioralnych. Leczmy tych pacjentów, nie bójmy się ich. Nie zostawiajmy ich samych. Lecząc seniorów, zwłaszcza wtedy, gdy nasza terapia wymaga kilku lub kilkunastu wizyt, pomyślmy, jak dużym wysiłkiem jest dla bliskich seniora przywożenie go na wizyty. Często konieczna jest koordynacja grafików kilku członków rodziny. W swojej praktyce staram się uwzględniać ten problem. Pacjentom senioralnym należy poświęcać specjalną uwagę, ale – jak wspomniałem – kiedyś my będziemy starsi i będziemy potrzebowali takiej opieki. A nastąpi to niepostrzeżenie szybko.