Nie masz konta? Zarejestruj się
fot. SHVETS production / Pexels
Autor: Anna Prawdzik
Według prognoz GUS po 2025 r. liczba osób, które ukończyły 80 lat, znacznie wzrośnie, bo dołączą do nich urodzeni w okresie powojennego wyżu demograficznego. W 2050 r. stanowić mają ponad 30 proc. populacji w wieku co najmniej 65 lat i 10,4 proc. populacji kraju.
Wielochorobowość, polipragmazja i fakt, że osoby starsze często przebywają w szpitalach, hospicjach lub mają trudności z przemieszczaniem się, to niektóre aspekty ważne w opiece stomatologicznej nad seniorami. Indywidualne podejście do pacjenta, dostosowanie metod leczenia oraz współpraca między różnymi specjalistami są niezbędne, aby zaspokoić potrzeby zdrowotne tej grupy.
Wyodrębnienie gerostomatologii ma wpływ zarówno na kształcenie przeddyplomowe, jak i na specjalizacje lekarsko-dentystyczne. Wielka Brytania, USA oraz Australia to przykłady krajów oferujących ścieżkę rozwoju obejmującą stomatologię geriatryczną w ramach special care dentistry. Stomatologia geriatryczna jako odrębna droga kształcenia specjalizacyjnego, prowadzona jest aktualnie m.in. na Uniwersytecie Harvarda. W przyszłości reakcją na potrzeby osób starszych może być utworzenie także w Polsce specjalizacji z zakresu gerostomatologii.
Formą adaptacji do zmian demograficznych wydaje się umożliwienie większej liczbie lekarzy doskonalenia zawodowego w ramach specjalizacji obejmujących elementy gerostomatologii: periodontologię, stomatologię zachowawczą, chirurgię stomatologiczną, protetykę. Złożoność pracy z pacjentami starzejącymi się, uwzględniająca zmiany m.in. w zakresie zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego, występujące u tej grupy pacjentów choroby ogólne i przyjmowane leki, a także konieczność interdyscyplinarnego podejścia, stanowi o istotności doświadczenia zawodowego w opiece medycznej nad seniorami. Możliwość długoterminowej współpracy z doświadczonym specjalistą to natomiast unikalna cecha doskonalenia zawodowego w ramach szkolenia specjalizacyjnego.
Podnoszenie kwalifikacji w zakresie gerostomatologii, w perspektywie wzrostu odsetka osób starszych, jest koniecznym kierunkiem rozwoju dla lekarzy wielu specjalności lekarsko-dentystycznych. W Polsce geriatria od 2003 r. nieprzerwanie znajduje się na liście dziedzin priorytetowych. Brak specjalizacji z gerostomatologii jednak wyklucza ją z tej listy. Warto spojrzeć na powiązane specjalizacje przez pryzmat niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych seniorów. Rozwój specjalizacyjny lekarzy dentystów w tych dziedzinach powinien stać się priorytetem do czasu utworzenia odrębnej specjalizacji z gerostomatologii.